Muzeum  -  Pułkownik Kukliński  -  Działalność  -  Kontakt  -  Wesprzyj muzeum  -  English


Tłumy na debacie w Izbie Pamięci Pułkownika Kuklińskiego

Około 200 osób wzięło udział 16 lutego w debacie „Pułkownik Kukliński 2013” , której gośćmi byli historyk dr Sławomir Cenckiewicz oraz publicysta Rafał Ziemkiewicz. 

Niewielka Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego wypełniła się po brzegi zainteresowanymi spotkaniem uczestnikami. Dziękujemy za tak liczne przybycie oraz zadawanie ważnych dla polskiej tożsamości pytań. Tak liczna obecność przybyłych osób to dowód tego, że to miejsce jest potrzebne Polakom! 

Dr Sławomir Cenckiewicz na podstawie niedawno odtajnionych archiwów znajdujących się Instytucie Pamięci Narodowej dokładnie przybliżył tajniki misji płk. Ryszard Kuklińskiego. Przedstawił, w jaki sposób płk. Kukliński pozyskiwał dziesiątki tysięcy ważnych sowieckich dokumentów, przekazując je Amerykanom. Historyk podkreślał niesamowitość Pułkownika w jego pracy, który potrafił stworzyć pewien system, pozwalający na uzyskanie najważniejszych tajemnic Układu Warszawskiego. - Te dokumenty IPN-u pokazują sposób pracy płk. Kuklińskiego już po nawiązaniu współpracy z CIA w 1972 roku, a także jego niebywały profesjonalizm - mówił dr Sławomir Cenckiewicz, przypominając że historia wojskowa Pułkownika w Ludowym Wojsku Polskim wskazuje na to, że płk. Kukliński nigdy nie był pracownikiem kadrowym tajnych służb.

Dziennikarz Rafał Ziemkiewicz odniósł się do współczesnych czasów oraz postrzegania w nich postaci płk. Kuklińskiego. - Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że nastąpi kiedyś jednoznaczne uznanie płk. Kuklińskiego jako bohatera walki wolność Polski przeciwko jej sowietyzacji, bohatera, który użył szczególnych środków w swojej misji i dlatego szczególnie dużo osiągnął – mówił Ziemkiewicz, dodając: - Pułkownik Kukliński decydując się na to, co robił, wiedział że może oddalić perspektywę zniszczenia Polski. 
Publicysta, odnosząc się do ostatnio złożonego w Sejmie projektu uchwały, honorującego zasługi płk. Ryszarda Kuklińskiego, zwrócił również uwagę na to, że jeśli w obecnym sejmowym układzie partyjnym udało się np. przywrócić pamięć o Żołnierzy Wyklętych, nie wyklucza że może wreszcie po blisko 24 latach wolnej Polski nastąpi jednoznaczne opowiedzenie się przez polskich parlamentarzystów za płk. Kuklińskim jako bohaterem naszego kraju.

Spotkanie w Izbie Pamięci Pułkownika Kuklińskiego zostało zorganizowane z okazji przypadającej 9. rocznicy śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego. Było ono rozpoczęciem cyklu wykładów, poświęconych polskiej antykomunistycznej działalności niepodległościowej, które będą miały miejsce w tym warszawskim muzeum.

(MK)

Zdjęcia: MK, HO, MS

 

Archiwalne zaproszenie

Zapraszamy w sobotę, 16 lutego 2013, o godz. 14.00, do Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego na spotkanie w 9 rocznicę śmierci Ryszarda Kuklińskiego. Gośćmi będą dr Sławomir Cenckiewicz oraz redaktor Rafał A. Ziemkiewicz. Będziemy rozmawiać o misji Pułkownika w okresie poprzedzającym wprowadzenie Stanu Wojennego oraz o znaczeniu jego postaci w Polsce roku 2013.  Więcej 

 

Kuklinski.org.pl 

Copyright: Instytut Józefa Szaniawskiego